AR76156
Składniki: Drewno gwajakowe - Guaiacum sanctum - 50g posiekane
Klasyfikacja: Zioła
w magazynie (>5 szt)
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Składniki: Drewno gwajakowe - Guaiacum sanctum - 50g posiekane
Klasyfikacja: Zioła
Gwajakus (Guaiacum sanctum, Guaiacum officinale)
Jest to tropikalne drzewo pochodzące z Ameryki Środkowej, którego drewno jest niezwykle bogate w związki żywiczne i oleiste. Z tego powodu drewno gwajakowe znalazło szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. W przeszłości Hindusi i mieszkańcy Karaibów używali ich do łagodzenia bólu mięśni i stawów spowodowanego stanem zapalnym oraz do leczenia kiły, dny moczanowej i chorób układu oddechowego.
Drzewo gwajakowe nazywane jest świętym drzewem (hiszp. palo santo) lub drzewem życia (łac. lignum vitae). Jego drewno jest wysoko cenione ze względu na niezwykłą wytrzymałość i gęstość, dzięki czemu nawet małe kawałki zanurzają się w wodzie. Ponadto drewno gwajakowe pachnie i jest wykorzystywane do produkcji perfum, ale także naturalnego kadzidła (podobnego do drewna Bursera graveolens). Niestety nadużywanie tego gatunku naraża go na wyginięcie. Na szczęście drzewo to jest łatwe w uprawie, a surowiec zielarski dostępny w naszym sklepie pochodzi z plantacji.
Korzyści zdrowotne:
Drewno gwajakowe zawiera związki bioaktywne z grupy lignanów, kwasów organicznych, fenoli i terpenoidów. Ich wspólne działanie korzystnie wpływa na kondycję stawów i kości, a także wspomaga prawidłową pracę jelit.
Gwaiakol, związek fenolowy obecny w drewnie gwajakowym, wspomaga odkrztuszanie i ułatwia oddychanie, dlatego stosuje się go jako środek pomocniczy przy kaszlu i innych problemach z oddychaniem.
SKŁAD
Gwajakanthus - 100% drewna. Surowiec najwyższej jakości!
SPOSÓB UŻYCIA
Guac wood - herbata (drewno):
1-2 łyżeczki surowca zalać 0,5 l wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut. Odstawić na 30 minut, a następnie odcedzić. Spożywać 1 szklankę 2 razy dziennie.
Nalewka guac:
1 część surowca zalać 3 częściami 80-90% alkoholu. Odstawić na minimum 7 dni, a następnie przefiltrować. Przyjmować 1 łyżeczkę 3 razy dziennie, najlepiej z miodem lub wcierać w obolałe stawy, mięśnie i kości oraz obrzęki.
WSPÓŁPRACA
Pozytywny wpływ na zdrowie stawów wzmocni korzeń diabelskiego pazura, korzeń Cayaponia tayuya i kora chuchuhuasi.
PRZECIWWSKAZANIA
Wrzody żołądka i dwunastnicy, ciąża, laktacja, nadwrażliwość na roślinę.
Skutki uboczne:
Wysokie dawki drewna gwajakowego mogą powodować biegunkę, bóle brzucha i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Guayacus to niskie drzewo, które dorasta do 12 m. Jego zasięg obejmuje południową Florydę w USA, Bahamy, całą Amerykę Środkową i Wielkie Antyle. Drewno gwajakowe nazywane jest również drzewem gwajakowym lub prawem gwajakowym i należy do rodziny paroliside. Liście gwajakana są pierzasto zbudowane z kilku mniejszych, jasnozielonych, owalnych liści o błyszczącej powierzchni. Jej kwiaty są fioletowe lub niebieskie. Składają się z pięciu nieprzylegających do siebie płatków, zielonego słupka i dziesięciu pręcików. Owocem gwajakanu jest żółty, 5-komorowy woreczek z czarnymi pestkami otoczonymi czerwoną skorupą.